Item# 1006200
Part No.
73312
CRC Boat Trailer and 4x4 Wheel Bearing grease, 396g
Description
Sta-Lube®, by the makers of CRC, solves your marine lubrication issues once and for all, with Sta-Lube® Marine Boat Trailer and 4X4 Wheel Bearing Grease. Designed for use in both freshwater and saltwater, this calcium sulfonate, marine grease keeps bearings, seals, and other critical parts well lubricated, even in challenging operating conditions.
Applications
Anti-friction bearings, blocks, boat trailer bearings, deck equipment, marine equipment, shaft log seals, sleeve bearings, slides, steering cables, steering dockside machinery, steering quadrants, turnbuckles, wheel bearings, winches
Trusted Performance in Marine Environments
This multi-purpose grease consists of a calcium sulfonate complex thickener, with added polymer and oil. The result is a heavy-duty, tacky grease that’s also highly water-resistant. Designed to adhere tightly to moving parts, it will not blend or wash-out when applied correctly. Sta-Lube® Marine Boat Trailer and 4 X 4 Wheel Bearing Grease provides a range of long-lasting benefits:Corrosion Protection from Fresh Water and Salt Water Exposure
Oceans, lakes, and rivers supply countless opportunities for recreation, sporting, and leisure. However, water, humidity, moisture, and salt can wreak havoc on trailers, boating equipment, and bearings. Once applied, Sta-Lube® Marine Boat Trailer and 4X4 Wheel Bearing Grease protects your investments from deterioration caused by corrosion and rust. It reduces the risk of a jam or seize up created by rusty parts and mechanisms. You can enjoy a day on the water, rather than a day of costly repairs.A Variety of Marine Lubrication Applications
Sta-Lube® Marine Boat Trailer and 4X4 Wheel Bearing Grease performs in a wide range of marine applications. Ideal for jobs where a durable, effective, water-resistant grease is needed, typical uses and applications include:| 4 Ball EP | 500 kgf (weld point) |
|---|---|
| 4 Ball Wear | 0.5 mm scar |
| Appearance | Blue Semi-Solid to Solid Grease |
| Case Number | 1006199 |
| Cases Per Pallet | 150 |
| DOT Proper Shipping Name | Not Regulated |
| Evaporation Rate | N/A |
| Film Type | Grease |
| Flammability Class - CPSC | None |
| Flash point (C) | 243°C |
| Flash point (F) | 469°F |
| Ford Tox No | N/A |
| Generic Description | Marine Grease for Boat Trailer |
| I 2 of 5 Code | 30078254733129 |
| NLGI Grade | 2 |
| Net Fill | 396 g |
| Oil Separation | <10% |
| Item Number | 1006200 |
| Propellant | None |
| Removal (How To) | Remove with a degreaser or brake cleaner product. |
| Restricted From Sale In | Not for sale in United States. |
| Timken OK Load [Lbs.] | 60 |
| UPC Code | 078254733128 |
| Unit Dimensions | 23.65H x 5.41W x 5.41D cm |
| Unit Package Description | 14 Ounce (414 ml) Cartridge |
| Units per Case | 10 |
| VOC Category | Not regulated |
| Water Washout | 1% at 174°F |
| Worked Penetration | 265 to 295 |
| Working Temp (C) | -17.8 to 176.7°C |
| Working Temp (F) | 0 to 350°F |
Canada FR
USA EN