Item# 1006166
Part No.
73065
CRC Food Grade Belt Dressing, 283 g
Description
A Food Grade Belt Dressing to extend the life of drive belts by improving traction & allowing runs under reduced belt tension.
Applications
Industrial machinery, conveyor systems, portable motorized equipment and vehicle belts.
| Appearance | Clear Colorless Liquid |
|---|---|
| Case Number | 1006165 |
| Cases Per Pallet | 133 |
| DOT Proper Shipping Name | AEROSOLS, FLAMMABLE, LIMITED QUANTITY |
| Dielectric Strength | 26,600 Volts/Mil |
| Evaporation Rate | Fast |
| Flammability Class - CPSC | Not a Consumer Product |
| Flash point (C) | <-18°C |
| Flash point (F) | <0°F |
| Generic Description | Food Grade Synthetic Lubricant |
| I 2 of 5 Code | 30078254730654 |
| NSF Category Code | H1 |
| NSF Number | 154206 |
| Net Fill | 283 Grams |
| Plastic Safe | Yes |
| Item Number | 1006166 |
| Propellant | Hydrocarbon |
| Removal (How To) | Remove with mineral spirits or HF Contact Cleaner. |
| Restricted From Sale In | Not for sale in United States. |
| UPC Code | 078254730653 |
| Unit Dimensions | 19.69H x 6.68W x 6.68D cm |
| Unit Package Description | 16 Ounce (473 ml) Aerosol |
| Units per Case | 12 |
| VOC Category | Not regulated |
| Working Temp (C) | 176.7°C (Continuous) 204.4°C (Intermittent) |
| Working Temp (F) | 350°F (Continuous) / 400°F (Intermittent) |
Canada FR
USA EN