Item# 1006381
Part No.
75350
CRC Belt Dressing, 212g
Discontinued
Description
There are many different belts in a vehicle’s engine, and all of them are subject to wear over time. As belts wear out, they can start to cause squeaks and squeals as they operate. You can eliminate these squeaks and prolong your belt life with CRC Belt Conditioner. A simple and convenient solution, just spray on the belt of any belt-driven auto part, machine, or appliance to stop the squeaks and squeals and prevent premature wear.
Applications
Belts, canvas belts, fabrics, flat belts, leather belts, round belts, rubber, V-belts
Belt Conditioner Eliminates Squeaks and Squeals
If you hear squealing sounds coming from your engine, it could be that your drive belts are aged and worn. Use CRC Belt Conditioner to get rid of the squeaks and squeals and restore your belts to their intended performance. This belt conditioner is designed to prevent slippage and glazing, allowing your belts to get back to proper performance and reducing belt noise.Extend Your Vehicle’s Belt Life
Many vehicle systems are run by belts, so you need to ensure they are running properly. Spraying CRC Belt Conditioner on your belts every 3,000 miles helps to prevent drying out and slippage of the belt. This will prolong the life and function of your vehicle’s drive belts and ensure your engine is running efficiently.Use Belt Conditioner on All Types of Belts
CRC Belt Conditioner works on all types of belts including serpentine, flat, and v-type belts. The serpentine belt is particularly important, as it drives multiples devices, such as the alternator, AC compressor, water pump, and power steering pump. CRC Belt Conditioner is the perfect product to keep these belts functioning properly.Not Just for Automotive
Automotive applications are just one example of where you can use this product. CRC Belt Conditioner is also great for belt-driven tools and appliances like washing machines, driers, fans, grinders, and wood planers. It works on belts of different material types, including rubber, canvas, fabric, or leather. Don't let today's squeak become tomorrow's repair bill. A belt that squeaks and squeals or makes noise may be telling you that it needs CRC Belt Conditioner. Left untreated, the belt can become brittle and dry. Avoid all the expense and inconvenience with a simple spray of CRC Belt Conditioner.| Appearance | Colorless liquid |
|---|---|
| Case Number | 1006380 |
| Cases Per Pallet | 171 |
| DOT Proper Shipping Name | Aerosols, Flammable, Limited Quantity |
| Dielectric Strength | 26,600 Volts/Mil |
| Evaporation Rate | Fast |
| Flammability Class - CPSC | Extremely Flammable |
| Flash point (C) | -9°C |
| Flash point (F) | 16°F |
| Generic Description | Food Grade Synthetic Lubricant |
| I 2 of 5 Code | 30078254753509 |
| Net Fill | 213 g |
| Plastic Safe | Yes |
| Product Lifecycle Status | DISC |
| Item Number | 1006381 |
| Propellant | Hydrocarbon |
| Removal (How To) | Remove with mineral spirits or HF™ Contact Cleaner. |
| Restricted From Sale In | Not for sale in United States. |
| UPC Code | 078254753508 |
| Unit Dimensions | 15.88H x 6.68W x 6.68D cm |
| Unit Package Description | 10 Ounce (296 ml) Aerosol |
| Units per Case | 12 |
| Working Temp (C) | 176.7°C (Continuous) 204.4°C (Intermittent) |
| Working Temp (F) | 350°F (Continuous) / 400°F (Intermittent) |
Canada FR
USA EN