Item# 1006303
Part No.
75046
CRC Battery Protector, 212g
Description
Specially designed to protect battery terminals from corrosion, a leading cause of hard starting and battery failure. Provides a lead-free soft protective coating.
Applications
Battery posts, terminals, hold-downs and casings used in vehicles, boats, handling equipment and uninterrupted power supplies (UPS), and used for computer, security and emergency back-up systems.
| Appearance | Dark Red Viscous Liquid |
|---|---|
| Case Number | 1006302 |
| Cases Per Pallet | 171 |
| DOT Proper Shipping Name | Aerosols, Flammable, Limited Quantity |
| Evaporation Rate | Fast |
| Film Type | Soft, Visible, Viscous |
| Flammability Class - CPSC | Extremely Flammable |
| Flash point (C) | <-18°C |
| Flash point (F) | <0°F |
| Generic Description | Battery Terminal Protector |
| I 2 of 5 Code | 30078254750461 |
| Net Fill | 212 g |
| Plastic Safe | Yes |
| Item Number | 1006303 |
| Propellant | Hydrocarbon |
| Removal (How To) | Remove with a degreaser or brake cleaner product. |
| Restricted From Sale In | Not for sale in United States. |
| UPC Code | 078254750460 |
| Unit Dimensions | 15.88H x 6.68W x 6.68D cm |
| Unit Package Description | 12 Ounce (355 ml) Aerosol |
| Units per Case | 12 |
| VOC Category | Not regulated |
Canada FR
USA EN