Item# 1006108
Part No.
70900
CRC Aviation Degreaser, 510g
Discontinued
Applications
Metal parts, ground support equipment, electric motors, spark plugs & valves, oxygen handling equipment, air tools, mechanical brakes, clutches, chains, wire ropes, motors, dies, molds, parts, bearings, generators & compressors.
| Appearance | Clear Colorless Liquid |
|---|---|
| Case Number | 1006107 |
| Cases Per Pallet | 114 |
| DOT Proper Shipping Name | Aerosols, Non-Flammable, Limited Quantity |
| Dielectric Strength | 26,800 Volts |
| Dry Time Fully Dry | 30 Seconds |
| Evaporation Rate | Fast |
| Flammability Class - CPSC | None |
| Flash point (C) | None |
| Flash point (F) | None |
| Generic Description | Aviation Degreaser |
| I 2 of 5 Code | 30078254709001 |
| KB Value | 125 |
| Net Fill | 510 g |
| Plastic Safe | Use Caution on Plastics |
| Product Lifecycle Status | DISC |
| Item Number | 1006108 |
| Propellant | Carbon Dioxide |
| Restricted From Sale In | Not for sale in United States. |
| UPC Code | 078254709000 |
| Unit Dimensions | 23.5H x 6.68W x 6.68D cm |
| Unit Package Description | 20 Ounce (591 ml) Aerosol |
| Units per Case | 12 |
Canada FR
USA EN