Item# 1006412
Part No.
76007
CRC 6-56 Multi Purpose Lubricant, 311g
Description
Long lasting, superior lubrication that resists water and salt spray. Drives out moisture that can cause electrical failures and hard starting. Penetrates deep through rust and corrosion to loosen frozen parts. Starts wet engines
Applications
Fishing reels, winches, pulleys, metal components, starts wet engines, frees rusted parts, as a corrosion inhibitor
| Appearance | Amber Liquid |
|---|---|
| Case Number | 1006411 |
| Cases Per Pallet | 133 |
| DOT Proper Shipping Name | Aerosols, Flammable, Limited Quantity |
| Dielectric Strength | 51,300 Volts |
| Evaporation Rate | Slow |
| Film Thickness | 0.025 to 0.075 Mils |
| Film Type | Thin, Non-Drying |
| Flammability Class - CPSC | Flammable |
| Flash point (C) | 93°C |
| Flash point (F) | 200°F |
| Generic Description | Multi Purpose Lubricant |
| I 2 of 5 Code | 30078254760071 |
| Net Fill | 311 g |
| Plastic Safe | Yes |
| Item Number | 1006412 |
| Propellant | Carbon Dioxide |
| Removal (How To) | Remove with petroleum distillates. |
| Restricted From Sale In | Not for sale in United States. |
| UPC Code | 078254760070 |
| Unit Dimensions | 19.69H x 6.68W x 6.68D cm |
| Unit Package Description | 16 Ounce (473 ml) Aerosol |
| Units per Case | 12 |
| VOC Category | Multi-purpose lubricant |
| Working Temp (C) | Max 121.1°C |
| Working Temp (F) | Max 250°F |
Canada FR
USA EN