Item# 1006139
Part No.
73005
CRC 3-36 Multi-Purpose Precision Lubricant, 311g
Description
A versatile petroleum based compound that forms a clear, thin film that lubricates and protects against wear and corrosion. Multi-purpose product lubricates, protects, displaces moisture, and cleans.
Applications
Tubing, castings, gears, weld rod, wire, fixtures, dies, jigs, shim stock, chucks, drill rod, heat treated parts, machined surfaces, finished welds, aluminum extrusions, air actuated tools, conveyors, frozen joints, locks, hoists, etc.
| Appearance | Amber Liquid |
|---|---|
| Case Number | 1006138 |
| Cases Per Pallet | 133 |
| DOT Proper Shipping Name | Aerosols, Flammable, Limited Quantity |
| Dielectric Strength | 51,300 Volts |
| Evaporation Rate | Slow |
| Film Thickness | 0.025 to 0.075 Mils |
| Film Type | Non-Drying |
| Flammability Class - CPSC | Not a Consumer Product |
| Flash point (C) | 93.3°C |
| Flash point (F) | 200°F |
| Ford Tox No | 011920 |
| Generic Description | Multi-Purpose Precision Lubricant Plastic Safe |
| I 2 of 5 Code | 30078254730050 |
| NSF Category Code | H2 |
| NSF Number | 154470 |
| Net Fill | 311 g |
| Plastic Safe | Yes |
| Item Number | 1006139 |
| Propellant | Carbon Dioxide |
| Removal (How To) | Remove with petroleum distillates. |
| Restricted From Sale In | Not for sale in United States. |
| UPC Code | 078254730059 |
| Unit Dimensions | 19.69H x 6.68W x 6.68D cm |
| Unit Package Description | 16 Ounce (473 ml) Aerosol |
| Units per Case | 12 |
| VOC Category | Multi-purpose lubricant |
| Working Temp (C) | Max 121.1°C |
| Working Temp (F) | Max 250°F |
Canada FR
USA EN