Item# 1006110
Part No.
72005
CRC 2-26 Multi-Purpose Precision Lubricant, 312g
Discontinued
Applications
Connectors, relays, circuit breakers, transformers, switchgear, motors, generators, controls, instruments, communication assemblies, electronics, alarm systems, starters, tubing, castings, gears, weld rod, wire, fixtures, dies, jigs, shim stock, chucks.
| Appearance | Amber Liquid |
|---|---|
| Case Number | 1006109 |
| Cases Per Pallet | 133 |
| DOT Proper Shipping Name | Aerosols, Flammable, Limited Quantity |
| Dielectric Strength | 51,300 Volts |
| Evaporation Rate | Slow |
| Film Thickness | 0.025 to 0.075 Mils |
| Film Type | Thin, Non-Drying |
| Flammability Class - CPSC | Flammable |
| Flash point (C) | 93.3°C |
| Flash point (F) | 200°F |
| Generic Description | Multi-Purpose Precision Lubricant Plastic Safe |
| I 2 of 5 Code | 30078254720051 |
| NSF Category Code | H2 |
| NSF Number | 154080 |
| Net Fill | 312 g |
| Plastic Safe | Yes |
| Product Lifecycle Status | DISC |
| Item Number | 1006110 |
| Propellant | Carbon Dioxide |
| Removal (How To) | Remove with petroleum distillates. |
| Restricted From Sale In | Not for sale in United States. |
| UPC Code | 078254720050 |
| Unit Dimensions | 19.69H x 6.68W x 6.68D cm |
| Unit Package Description | 16 Ounce (473 ml) Aerosol |
| Units per Case | 12 |
| Working Temp (C) | Max 121.1°C |
| Working Temp (F) | Max 250°F |
Canada FR
USA EN