Item# 1006404
Part No.
75816
CRC 1-Tank Power Renew for Diesel, 443ml
Discontinued
Description
A concentrated one-tank cleanup that delivers a powerful SHOCK to your dirty fuel system. Made with the maximum available chemistry it's the most powerful diesel fuel system cleaner on the market. Excellent cleanup for the sticky injectors frequently found in modern common rail systems. Proven 100% deposit removal & reduces emissions. Cleans INSIDE the injectors & prevents IDID. Only needed 4x per year.
Applications
For use in diesel engines to super-clean fuel system
| Appearance | Dark Brown Liquid |
|---|---|
| Case Number | 1006403 |
| Cases Per Pallet | 108 |
| DOT Proper Shipping Name | Not Regulated |
| Evaporation Rate | Slow |
| Flammability Class - CPSC | Combustible |
| Flash point (C) | 67.2°C |
| Flash point (F) | 153°F |
| Generic Description | Complete Diesel System Cleanup |
| I 2 of 5 Code | 50078254758164 |
| Net Fill | 443 Milliliter |
| Plastic Safe | No |
| Product Lifecycle Status | DISC |
| Item Number | 1006404 |
| Propellant | None |
| Removal (How To) | Remove with petroleum distillates. |
| Restricted From Sale In | Not for sale in United States. |
| Treatment Ratio | 1 Bottle (444 mL) treats 114 Liters of diesel fuel |
| UPC Code | 078254758169 |
| Unit Dimensions | 20.65H x 5.41W x 8.89D cm |
| Unit Package Description | 16 Ounce (473 ml) Bottle |
| Units per Case | 6 |
Canada FR
USA EN