Item# 1008406
Part No.
1008405
Brite Zinc Silver Finish, 354g
Description
For parts and assemblies to be top-coated.
Applications
For parts and assemblies to be top-coated.
| Appearance | Silver Liquid |
|---|---|
| Case Number | 1008405 |
| Case Weight | 1.19 lbs |
| Cases Per Pallet | 1 |
| DOT Proper Shipping Name | Aerosols, Flammable, LIMITED QUANTITY |
| Dry Time Fully Dry | 24 Hours |
| Dry Time Tack Free | 15 Minutes |
| Evaporation Rate | Not Determined |
| Federal Specification Number | ASTM-780 |
| Film Thickness | 2 to 3 Mils |
| Film Type | Dry, Gray, Bright Finish |
| Flammability Class - CPSC | Not a Consumer Product |
| Flash point (C) | -19.0°C |
| Flash point (F) | -2.2°F |
| Generic Description | Corrosion Inhibitor |
| I 2 of 5 Code | 30731592100052 |
| Net Fill | 354 g |
| Item Number | 1008406 |
| Propellant | Butane,Propane |
| Recoat | 15 Minutes |
| Removal (How To) | Remove with paint stripper |
| Restricted From Sale In | Not for sale in the United States. |
| UPC Code | 731592100051 |
| Unit Dimensions | 20.32H x 6.35W x 6.35D cm |
| Unit Package Description | 16 Ounce (473ml) Aerosol |
| Units per Case | 1 |
| VOC Category | Not regulated |
Canada FR
USA EN