Item# 1008407
Part No.
1008407
Brite Zinc, 3.78L
Description
For parts and assemblies to be top-coated.
Applications
For parts and assemblies to be top-coated.
| Appearance | Silver Liquid |
|---|---|
| Case Weight | 20.5 lbs |
| Cases Per Pallet | 80 |
| DOT Proper Shipping Name | Paint Related Materials, Limited Quantity |
| Dry Time Fully Dry | 24 Hours |
| Dry Time Tack Free | 15 Minutes |
| Evaporation Rate | Slow |
| Federal Specification Number | DOD-P-21035B |
| Film Thickness | 2 to 3 Mils |
| Film Type | Dry |
| Flammability Class - CPSC | Not a Consumer Product |
| Flash point (C) | 7.2°C |
| Flash point (F) | 45°F |
| Generic Description | Corrosion Inhibitor |
| Military Specification Number | MIL-P-26915B,MIL-P-46105 |
| Net Fill | 3.78 Liter |
| Item Number | 1008407 |
| Propellant | None |
| Recoat | 15 to 30 Minutes |
| Restricted From Sale In | Not for sale in the United States. |
| UPC Code | 731592100068 |
| Unit Dimensions | 37.75H x 16.51W x 16.51D cm |
| Unit Package Description | 3.78 Liter Metal Pail |
| Units per Case | 1 |
| VOC Category | Architectural coatings |
Canada FR
USA EN